OhnostrojeOhňostroj. Predstavujú riziko pre životné prostredie alebo zdravie? Škody, ktoré ohňostroj spôsobuje, boli už nejaký čas argumentované. Ktorá strana je správna? V dnešnom svete, v ktorom sa snažíme trochu chrániť životné prostredie, čo môžeme urobiť s ohňostrojom? Milujem sledovanie ohňostrojov rovnako ako ďalšia osoba, ale ako zle sme ich postihnutí? Ohňostroje určite nie sú zelené, všetci sme nepochybne videli neporiadok deň po štvrtku júla. Existuje spôsob, ako osláviť a zároveň znížiť množstvo zbytočných znečisťujúcich látok?

Ohňostroje určite predstavujú určité environmentálne a zdravotné riziká. Rovnako ako ľudia by chceli veriť, že množstvo znečistenia spôsobené skutočným ohňostrojom, ktoré sa deje, je minimálne, existuje mnoho ďalších spôsobov, ako ohňostroje spôsobujú znečistenie. Prvá zjavná forma prichádza ako znečistenie ovzdušia. Dym ohňostrojov obsahuje stopy ťažkých kovov (používané na vytváranie rôznych farieb a vplyvov v ohňostrojoch) spolu so zmesou zlúčenín síry a iných toxických plynov a chemikálií. Skutočný oblak zo samotného spaľovania obsahuje tiež škodlivé plyny ako ozón, oxid dusnatý a oxid siričitý. Ďalšia forma pochádza z dôvodu znečistenia vôd, následky ohňostrojov nakoniec znečisťujú naše zásoby vody, či už sú to naše oceány, jazerá alebo rieky. Posledným typom znečistenia spôsobeného výbuchmi ohňostrojov by bolo znečistenie hlukom. Niektoré z veľkých ohňostrojov ľahko prekonáva 140 decibelov, čo je značne nad 85 db, kde môže dôjsť k poškodeniu sluchu.

Argument, ktorý sa zvyčajne robí pre ohňostroje, je, že nie sú také zlé, to je slabý argument, aký som kedy našiel. Ohňostroje sa zvyčajne nekonajú každodenne, toľko je pravda. Možno, že minimálne množstvo dychu, ktoré dýchame, nás nezabije, ale je to naozaj nevyhnutné? Pochybujem, že mnohí ľudia by si radšej dali dych namiesto dýchania čerstvého vzduchu. Neexistuje žiadny argument, ktorý by skutočne mohol znečistenie vody odôvodniť. Pokiaľ ide o znečistenie hluku, človek musí byť dosť blízko, aby bol skutočne zasiahnutý výbuchom. Avšak tí, ktorí žijú v oblasti, kde sú vystavené verejné ohňostroje, nemajú inú možnosť než počuť ohňostroj. Nechceme zabudnúť na naše domáce zvieratá, ktoré sa zvyčajne bojí všetkými rozruchom.

K dispozícii sú riešenia, ktoré by mohli ohroziť menej, ak vôbec nie znečistenie. Ak je ohňostroj v celom svojom sláve nutná, skúste použiť technológiu spúšťania vzduchu. Je to jednoducho systém, ktorý používa stlačený vzduch namiesto střelného prachu. Ďalšou možnosťou by bolo používanie pyrotechniky s nízkym dymom, ktoré znižujú množstvo tradičného dymu a popola, ale stále môžu emitovať škodlivé skleníkové plyny. Teraz, ak môžete urobiť bez tradičnej ohňostroje, potom existuje niekoľko ekologickejších možností. Jednou z možností by bola laserová laserová show, ktorá nie je škodlivá pre naše zdravie alebo životné prostredie. Ďalšou možnosťou, ktorá neobsahuje znečistenie alebo hluk skutočnej ohňostroje, je elektronický ohňostroj.

Keďže všetci hľadáme rôzne spôsoby, ako pomôcť našej planéte, zmeny sa budú a budú robiť. Niekedy je tradícia ťažšie meniť, než naše každodenné návyky, ale čím skôr máme tradíciu, že sme zelení, tým lepšie po generáciách po nás. Dúfam, že to prináša na svetlo, že existujú riešenia, ktoré sa dajú robiť bez toho, aby nevyhnutne obetovali oslavy.